Opinie o Nas
Jak rozwinąć w dziecku ciekawość świata? Zabawki naukowe jedną z możliwych ścieżek
Jak rozwinąć w dziecku ciekawość świata? Zabawki naukowe jedną z możliwych ścieżek

Jak rozwinąć w dziecku ciekawość świata? Zabawki naukowe jedną z możliwych ścieżek

Wsparcie dziecka w rozwoju, poznawaniu świata jest jedną z najważniejszych ról jego rodziców i opiekunów. Można realizować ją na różne sposoby, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym pomocne mogą się okazać zabawki naukowe. Są to propozycje często o bardzo urozmaiconym charakterze, jednak łączy je jedno - wprowadzenie dziecka w świat nauki w sposób dostosowany do jego wieku, zainteresowań, zdolności pojmowania. Jak rozwinąć w dziecku taką ciekawość świata, które zabawki naukowe są warte uwagi? Podpowiadamy.

Odkryj intrygujący świat eksperymentów

Dobrze przeprowadzony eksperyment może zachwycić i wciągnąć w intrygujący świat nauki ludzi bez względu na wiek. Ciekawe zestawy zabawek naukowych dotykają wielu różnorodnych dziedzin, w których eksperymenty są atrakcyjne i efektowne. Warto sprawdzić na przykład 25 eksperymentów z optyki, które pozwalają na odkrycie tajemnic tej gałęzi fizyki. Dzieci lubiące naturę i wybuchy z pewnością zainteresuje 50 eksperymentów wulkanologia. Nieco starsze dzieci, które interesuje możliwość łączenia różnych składników i badania efektu ich działania będą z pewnością zachwycone możliwością wykonania aż 300 eksperymentów chemicznych, z których każdy jest starannie przedstawiony w zestawie.

Zabawki naukowe - 300 eksperymentów naukowych

Fizyka w praktyce to nie tylko mechanika

W zasadzie każda z gałęzi nauki wiąże się z innymi, dlatego naukowe zabawki mogą przybliżać wiele dziedzin jednocześnie. Młodzi konstruktorzy badający na różne sposoby prawa fizyki mogą na przykład zbudować własny samolot solarny, poznając w praktyce moc promieni słonecznych. Na chętnych czeka także elektryczna wyrzutnia, łącząca zasady mechaniki z wiedzą o elektryczności. Młodzi astronomowie z pewnością docenią teleskop albo lunetę, by móc zacząć podziwiać zjawiska na niebie. Doświadczenia fizyczne przenikają się także z chemią, która pozwala dziecku obserwować i rozumieć wyjątkowe zjawiska.

Zabawki naukowe - teleskop, luneta

Domowe laboratorium chemiczne

Choć wiele reakcji chemicznych można zaobserwować w domu, korzystając z kuchennych składników, ciekawy mini zestaw chemiczny pozwoli na bardziej profesjonalne i efektowne działania. Świadomość otaczającego dziecko świata i chęć eksperymentowania będzie w ten sposób niejako okiełznana, dobrze ukierunkowana. Różnorodne chemiczne zestawy z serii Mały Geniusz dotyczą konkretnych grup zjawisk, dzięki czemu dodatkowo dziecko, młody naukowiec może usystematyzować swoją nowo nabytą wiedzę. Dziecko może też poznać chemię od strony praktycznej, na przykład komponując własne perfumy czy lakiery w laboratorium.

Zabawki naukowe - Moje pierwsze perfumy

Robotyka na wyciągnięcie ręki

Programowanie i robotyka jako nauka są bardzo istotną częścią przyszłości, dlatego już najmłodsze dzieci z ciekawością sięgają po zabawki związane z tą tematyką. Przykładem może być niewielki robot programowalny, który pozwala oswoić temat nawet z pozoru niezainteresowanym dzieciom. Wcale do dobrej zabawy nie jest konieczny sprzęt elektroniczny, kodowanie przecież warto zacząć od poznania systemu 0-1 na przykład dzięki zestawowi rami code. Połączenie robotyki z innymi ważnymi dla ludzi zagadnieniami przedstawia zabawka o nazwie Ecobot, która zwraca uwagę na kwestie ekologii. Konstrukcja i zabawa prostymi robotami dla dzieci zapewnia wszechstronny rozwój i możliwość ukierunkowania na nauki ścisłe w przyszłości.

Ecobot - naukowa zabawa

Jak zostać małym archeologiem w domu?

Jeżeli dziecko wykazuje zainteresowanie historią, albo też marzy o pracy archeologa w przyszłości, warto znaleźć propozycje pasujące do tego hobby. Zestawy zawierające świecące w ciemności skamieniałości, które należy najpierw starannie odkopać to uwielbiana przez dzieci zabawka, która jednocześnie uczy. Precyzja, cierpliwość, radość z odkrywania prehistorycznych stworzeń - to tylko kilka korzyści, jakie płyną z takich zabawek. Z kolei zestawy takie jak odkrywanie kosmosu są połączeniem fizyki i historii, pozwalają dziecku na własną rękę poznać tajniki historii zdobywania przestrzeni kosmicznej.

Skamieniałości Triceratops  - naukowa zabawa

Tajemnice natury - biologia

Młodzi eksploratorzy tajemnic mogą wykazać się także w dziedzinie szeroko pojętej biologii. Zacząć można niejako od samego siebie, dzięki zabawkom takim jak poznaj ciało człowieka. Różnorodne obserwacje otoczenia w plenerze może pomóc poczynić dobrej klasy lornetka, także w wersji dla młodszych dzieci. Jeżeli chcemy zainteresować dziecko tym, co niewidoczne dla oka, przyda się mikroskop, najlepiej z zestawem ciekawych próbek. Warto przy okazji takich sposobów edukacji uwrażliwiać dziecko na problemy związane ze środowiskiem naturalnym i ekologią, na przykład poprzez zestawy edukacyjne typu ocal naszą planetę.

Zabawki naukowe - Mikroskop

Wybór naukowych zabawek jest naprawdę wyjątkowo szeroki. Jeżeli dziecko nie miało jeszcze z nimi do czynienia, warto spróbować dopasować zakup do zainteresowań, a także poświecić dostatecznie dużo czasu i uwagi na wspólne odkrywanie tajemnic wybranego zestawu. Zaangażowanie rodzica i radość ze wspólnego działania mogą sprawić, że dziecko zacznie samodzielnie z pełnym entuzjazmem odkrywać nowe możliwości i pokocha naukę oraz możliwości samodzielnego zdobywania wiedzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl